KTEROU UDÍRNU SI ZVOLIT
ELEKTRICKÁ NEBO KLASICKÁ UDÍRNA
Kterou udírnu si zvolit?
Momentálně máme na výběr klasickou udírnu s ohništěm nebo elektrickou udírnu s generátorem kouře. Pokud skutečně uvažujeme o koupi jednoho z nich, měli bychom především přenést naši ochotu na příležitosti.
Položme si pár otázek jako kde to využijeme, máme hodně prostoru, jak často budeme používat udírnu a máme na to čas?
Bude jednodušší odpovědět na tyto otázky, když porovnáme tyto dva typy udírny.
Elektrická udírna s generátorem kouře.
Řešení pro lidi, kteří si váží svůj čas a pohodlí. Ve skutečnosti vynaložíme více peněz na to, abychom si ji koupili, ale její používáním šetříme čas a palivo, a vlastně i dřevní štěpku, protože z tohoto hlediska je velmi ekonomický.
Dále je nejlepší instalovat ohřívač a dvojitý deflektor pro lepší rozložení tepla. Elektrické udírny jsou obvykle plně automatizované, mají ovládací panel zapnutý/vypnutý a regulaci průtoku kouře do udící komory. Je téměř samostatná a vše, co potřebujeme, je elektřina. Zdroj energie, bez kterého to prostě nefunguje.
Jak funguje generátor kouře?
Celé to funguje na podtlak, který vytváří vzduchové čerpadlo. Fouká vzduch do trysky umístěné v kouřovodu, díky tvaru a vhodné velikosti proudí vzduch rychleji a vytváří podtlak v komoře generátoru nad bodem hoření dřevní štěpky. Vzduch je také nasáván na udržení procesu přes otvory vytvořené v přístroji. Potom podtlak přenáší kouř nasáván z vnitřní strany generátoru do kouřovodu a dále do udící komory. Generátor kouře je vhodný na uzení za studena.
Na jedné dávce “paliva” můžete udit mnoho hodin, v závislosti na nastavení výkonu čerpadla. Čím vyšší kapacita, tím více kouře se produkuje. a čas hoření čipů se sníží. Hrubší třísky budou hořet rychleji, protože mezi kusy dřeva je více vzduchu. Množství kouře, které chceme vyprodukovat, závisí na množství vzduchu vháněného pumpou. Kolik vzduchu by mělo být načerpané a kolik třísek by mělo použít a jaké odstupňování bychom měli použít je třeba vyzkoušet. Toto je jedinou metodou vedoucí k úspěchu.
Dřevěná udírna s ohništěm.
Nebude to jednodušší než s elektrickou udírnou. Často to však není o jednoduchosti, ale o tradicích a spokojenosti s uzeným. V udírně s krbem existuje mnoho důležitých pravidel a prvků, které, pokud nejsou správně nastaveny, mohou se rychle projevit, když se pokusíte udit a zničit tak produkty.
Design a konstrukce nejsou jedinými obtížemi, proces uzení je také zcela odlišný. Začněme tím, že namísto zapínacího tlačítka máme krb, který musíme zapálit a hlídat. Je to nejdůležitější prvek konstrukce. Pec ovlivňuje téměř vše: teplotu v komoře, množství emitovaného kouře, typy emitovaných chemických látek a nakonec chuť uzeného masa. Nejdůležitější prvky a pravidla, které by se měly dodržovat v krbu, jsou:
– velikost ohniska – musí být dostatečně velká, aby se teplo nedotýkalo její stěn; to znamená, že pec by měla být obvykle širší než komora a optimální přebytek při každé stěně je 15 cm volného prostoru; to je důležité bez ohledu na typ udírny, zda je pec umístěna přímo pod komorou nebo zda je kouř a teplo dodávané kouřovodem; tímto způsobem zabráníme hromadění tepla ve stěnách topeniště a případně v závislosti na typu udírny v kouřovém kanálu a vysvětlením, že čím je vyšší teplota, tím je kouření teplejší, a tedy přidáváme méně dřeva, což vede k nedostatku kouře, což nakonec vede k tomu, že se kouření změní na dušení,
– umístění topeniště – li betonové a zároveň je v zemi, bude vydávat určité teplo a je to dobré řešení, ale to platí hlavně pro udírny s kouřovodem, které jsou také obvykle zakopány pod zemí
– přístup do pece – abychom mohli správně regulovat teplotu spalování dřeva, musíme zajistit pohodlí starat se o něj a případně přidávat dřevo nebo odvádět teplo,
– použité stavební materiály – ohnisko třeba zalít betonem nebo zakrýt.